Jak rozpoznać kłamstwo?

Podobno kłamstwo ma krótkie nogi. Czy to przysłowie sprawdza się w praktyce? Czy istnieją metody na rozpoznanie kłamcy? W jaki sposób zweryfikować czy druga osoba mówi prawdę? Poniżej przedstawiamy 6 zachowań, które zdradzają nieczyste zamiary. Po przeczytaniu tego artykułu, z całą pewnością rozpoznasz, czy ktoś jest z Tobą szczery, czy też nie.

Fałszywa mimika twarzy

Przez większość czasu używamy mimiki twarzy. Najczęściej, aby ukryć kłamstwa uśmiechamy się, kiwamy głową i mrugamy. Niestety, gdy nasze myśli i gesty nie pasują do siebie, język ciała pozwala nam natychmiast odczytać ewentualne kłamstwo. Nawet jeśli wydaje nam się, że w naszych działaniach niczego nie ujawniliśmy to druga osoba widz, że jesteśmy sztuczni, niewiarygodni i niepewni. Oczywiście grając online czy wybierając darmowe gry na automatach bez logowania nie musimy się mierzyć z takim problemem.

Nerwowe dotykanie nosa

Nos odgrywa dużą rolę w ukrywaniu kłamstw. Oczywiście każdy gest należy interpretować zgodnie z kontekstem, w jakim się pojawia, bo nasz rozmówca może mieć alergię lub katar. Jeśli jednak ręka, której towarzyszy napięcie, porusza się po twarzy, może to oznaczać, że coś przed nami ukrywa. Naukowcy z Chicago odkryli, że kiedy kłamiemy, uwalniamy chemikalia zwane katecholaminami, powodując puchnięcie tkanek w nosie. Obrzęk nie jest widoczny gołym okiem, ale prawdopodobnie spowoduje gest pocierania nosa. Podobne zjawiska zachodzą, gdy jesteśmy niespokojni, zdenerwowani i zestresowani.

Drapanie szyi oraz poprawianie kołnierza

Osoby, które są wobec nas zwyczajnie nieszczere mogą pocierać szyję, a nawet poluzować kołnierze. Pod wpływem silnych emocji i wysokiego ciśnienia krwi, szyja może zacząć się pocić. Gest pocierania palcem wskazującym o szyję może również świadczyć o niepewności i podejrzliwości, więc osoba, która to robi, może być niekonsekwentna z jego mową.

Zakrywanie ust

Kiedy ludzie słyszą złe wieści, nieprzyjemne słowa lub kłamstwa, chcą uniknąć dodatkowego stresu. Pod wpływem silnych nerwów, kłamcy zwykle poruszają również rękami wokół ust. Nie trzeba ich zbyt mocno zakrywać, wystarczy dotknąć brody i ust, delikatnie włożyć palce do ust i połykać ślinę. Jeśli druga osoba zakryje usta, możemy zacząć się zastanawiać, czy przez przypadek nie kłamie.

Pociąganie za ucho

To samo dotyczy uszu. Dzieci po prostu zakrywają je bardzo wyraźnie. Wszystko to, aby pokazać, że nie chcą słyszeć kłamstw i innych złych rzeczy. Dorosła wersja tego dość dziwnego zachowania polega na pocieraniu ucha lub na charakterystycznym pociągnięciu małżowiny usznej czy też samego płatka ucha.

Przecieranie oczu

Podobnie jak w przypadku mechanizmu zakrywania ust, aby przestać wysyłać fałszywe treści, można wyróżnić inny gest, jakim jest dobrze nam znane tarcie oczu. Gest zasłaniania oczu i ich zamykania jest próbą ochrony przed stresem. Podczas kłamstwa objawia się to unikaniem kontaktu wzrokowego z drugą osobą. Takie zachowanie jest bardziej charakterystyczne dla mężczyzn. Panie dbają zwyczajnie o to, by nie popsuć makijażu.

Z całą pewnością kłamstwo jest tym elementem, którego nie lubimy i nie tolerujemy. Nie ufamy osobom, które mają tendencję do koloryzowania swoich opowieści, a także do przedstawiania fałszywych informacji. Dzięki powyższym punktom od teraz będziesz w stanie bez problemu rozpoznać potencjalnego kłamcę. Mamy jednak nadzieję, że w Twoim otoczeniu jest naprawdę mało takich osób. Najlepiej otaczać się ludźmi, którzy są szczerzy i bezpośredni i tego właśnie Ci życzymy.

Share your love
Christophe Rude

Christophe Rude

Articles: 15888

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *